TBMM MUSTAFA NECATİ KÜLTÜR EVİNDE “GAZİLERİMİZ İÇİN TEK YÜREK” SERGİSİ…

Uluslararası Ekolojik Kadın Köyü Derneğince, TBMM Mustafa Necati Kültür Evinde düzenlenen “Gazilerimiz için Tek Yürek” sergisinin açılında konuşan TBMM Genel Sekreter Yardımcısı Vekili Erbay Kücet, gazi yakınları için düzenlenen sergiyi, Ankaralılarla buluşturmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kücet, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın İstanbul’daki programı nedeniyle açılışa katılamadığını belirterek, Kahraman’ın katılımcılara ve ressamlara sevgi, selam ve saygılarını iletti.

“15 Temmuz darbe girişiminden sonra TBMM’nin aldığı yaraları kısa bir zamanda inşa etmeye çalıştık. Sanatçılarımız ve duyarlı insanlarımızın sayesinde bugünleri gördüğümüz için şükrediyorum.” diyen Kücet, devam etti:

“Dün de Polis Haftasının 172. kuruluş yıl dönümünü birlikte kutladık. Dolayısıyla gazi ve şehitlerimizin içinde çoğu güvenlik kuvvetlerimizden polislerimiz var. O şehitlerimize Allah’tan rahmet, aileleri, çocukları ve yakınlarına da hayırlı uzun ömürler diliyorum. Arkadaşlarımız, bu serginin açılması için teklifle geldikleri zaman seve seve kabul ettik, neden? Çünkü şehit ve gazilerimiz her şeyin üstündedir, başımızın üstünde de her zaman yerleri vardır.”

DSP Genel Başkan Yardımcısı ve eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk de serginin gazi yakınları için düzenlendiğine işaret ederek, “Onlar bu memleket için canlarını verdiler, kanlarını döktüler. Türkiye bugün eğer bağımsız ve sonsuza kadar yaşayacak Türkiye Cumhuriyeti ise onlar sayesindedir. Onların kendilerini bu ülke, bu vatan için adaması sayesinde olmuştur.” ifadelerini kullandı.

Türk, “Bize bugünleri yaşatan, bizi bugünlere getiren, ulu önder Atatürk’ü bugün bir defa daha anıyoruz ve önümüzde halk oylaması var. Atatürk’ün kurduğu cumhuriyete hep birlikte sahip çıkacağımızı, sahip çıktığımızı bir kere daha göstereceğiz. Bu vesileyle serginin açılışına ön ayak olanları kutluyorum ve bir kez daha şehitlerimizi, gazilerimizi, saygıyla ve sevgiyle anıyorum.” dedi.

Serginin küratörü Prof. Dr. Alaybey Karoğlu ise serginin Türkiye’nin dört bir yanından eserlerini gönderen 110 ressam tarafından oluşturulduğunu belirterek, “Bugün cumhuriyetimizin bekçisi ve temel dinamiğini oluşturan çok değerli gazilerimizin çocuklarının eğitimine bağışlanmak üzere açtığımız sergide buluştuk.” diye konuştu.

Serginin, uluslararası pek çok çalışmaya imza atan Uluslararası Ekolojik Kadın Köyü Derneğince hazırladığını vurgulayan Karoğlu, şunları kaydetti:

“Biraz buruk olan bazen yalnız bırakılan değerli gazilerimizin yanında olduğumuzu göstermek adına önemli olduğunu gördüğüm bu etkinliği düzenledikleri için candan tebrik ediyorum. Bugün Türk sanatçılarının büyük bir bölümü, ulaşabildiğimiz 110 kişi böylesine güzel bir etkinlik için eserlerini bağışlamak için adeta kendileriyle yarıştılar. Anadolu’nun her köşesinden, İzmir’den Trabzon’una, Kars’tan Antalya’ya kadar her bölgeden amatör, profesyonel demeden bu etkinliğe katıldılar. Gelirinin tamamı gazilerimizin çocuklarının eğitimine harcanacak olan bu güzel etkinlik, Türk sanatçısının duyarlılığını göstermesi açısından son derece anlamlıdır. Anlıyoruz ki artık sanatçı fildişi kulelerde yaşamıyor.”

Sergi, 15 Nisan’a kadar ziyaret edilebilecek.