Düşme… Yersin tekmeyi..

Hukuk sistemini bilenler bilmeyenlere anlatıversinler diyeceğim Hoca’mız misali… Malumunuz, mahkemelerimiz uzun sürmekte ve dolayısıyla suçlu veya şikâyetçi fark etmez mahkemeden bizar “illallah” diyoruz… Bir yönüyle iki taraf da müşteki… Hâkimlere ve avukatlara sorarsanız onlar da aynen diğerleri gibi, ama biraz iç güveysinden halliceler… Eee ne de olsa işin ucunda para var… Gerçi bizim hukuk sisteminde para sökmüyor, ama birazcık da olsa kapıları araladığını söyleyenleri duyduk.

Anlattıklarımızı mahkemede işi olmayanlarımız yaşamadıkları için filmlerde ve sıcağı sıcağına dumanı bedava programlarda insanları intihar ettirirken seyrediyorlardır…

Eskimeyenlerimizin bir sözü daha aklımıza geldi: “İşin yoksa şahit, paran çoksa kefil ol”, ne güzel söylemiş atalarımızın söylediklerinin güzelliğini yaşayanlar bilir elbette. Tecrübe ve yaşanmışlıkların neticesinde imbikten süzülerek günümüze kadar gelen sözleri kulağa küpe yapmak en güzeli olsa…

Hikâye bu ya,  adamın birine şahit lazım olmuş… Demişler ki, filanca semtte bir kahvehane var, yalancı şahitler orayı mekân tutmuşlar. Mahkeme için şahit lazım olunca ihtiyacını gidermek isteyen oraya gider, parayı bastırıp adamı mahkemeye götürür ve işini çözer deyince bizimki kahvenin yolunu tutmuş. İçerisi kalabalık mı kalabalıkmış… ‘Selamünaleyküm’ ün ardından “Arkadaşlar benim bir maruzatım var…” diyecek olmuş, oradan birkaçı birden atılarak “Abicim biz sana demedik mi, o adam çok üçkâğıtçıdır. Senedini imzalarken ben oradaydım. Vay alçak hâlâ borcunu vermedi mi?” diye yüksek bir makamdan konuştuklarında, adam şaşırarak “Ama mesele sizin dediğiniz gibi değil… Benim durumum, anlattığınız adamınkine benziyor” deyince şahitler hep beraber “Abi verdin ya, kırk kere mi verecen? Geçenlerde verirken biz yanındaydık” demişler.

İşte böyle memlekette parası olana her şey var… Sistem öyle işliyor, altta kalanın canı çıksın misali… Düşme… Düştüğün zaman kaldıracaklar diye de bekleme… Bir tekme de diğerleri atıyor… Ondan sonrası malumunuz.

PAYLAŞ?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.