ELVEDA DEMİŞTİK

Göz kaptırdığım renkten, kulak verdiğim sesten,

Affet senden habersiz aldığım her nefesten…

Necip Fazıl

İlkokul yıllarımda mahalle bakkalı ve manavında çıraklık, tuhafiyede tezgâhtarlık, sinemada gazoz satışı, işimin patronu olduğumda ayakkabı boyacılığı, közde mısır, hastane girişi çiçek, Cebeci Tren İstasyonu’nda Elmadağ’dan gelen soğuk suyu Ayaş testisine doldurup ‘soğuk su, buz!’ diye sattığım günler özlenir.

Ankara Gülveren Lisesi mezuniyetim sonrası mesleği tabela yazımı olan arkadaşla müteşebbis ruhumu ‘Arı Reklam’ adıyla rahatlatmıştım ki annemin “Devlet memuru ol, tatili, bayramı, seyranı, hastalığı var” sözlerini emir telakki edip Çalışma Bakanlığı’nın memur alımı imtihanına girmiştim. Kadro yetersizliğinden ‘bekleyen derviş muradına ermemiş’ ti elimizdeki belge ile Tarım Bakanlığı’na müracaat sonrasında Ankara Personel Eğitim Merkezi Ambar-Ayniyat Memuru olarak göreve başladığımda 19.11.1975 Çarşamba yazılı takvimi kopartıp kitap arasına koymuştuk.

Çalışıp okumak üzere Gazi Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümü (akşam) öğrencisi olduktan sonra yazmaya ve karikatür çizmeye başladım. Mezuniyet sonrası Milli Eğitim Bakanlığı ‘bir işte çalıştığımdan dolayı’ atanamayacağımı bildirince Orman Bakanlığı emrine şef olarak geçip bir maaş aldıktan sonra Şubat 1985 de Ankara Laborant Meslek Lisesi’ne edebiyat öğretmeni olarak başladım. Ders dışı sosyal etkinlikler ve gece nöbetlerinde ideal öğretmenin nasıl olması gerektiğine dair bilgilerin tatbiki ile huzuru yakalarken üstlendiğim idari göreve, dernek, sendika ve vakıflardaki yöneticiliklerim, gazete ve dergilerde müstear yazarak engeli yasal teşkil etmiyordu.

Koridorlarında kırmızı yolluklar olan makamlarla ilk buluşmamıza gelince; 1996 Erbakan’ın başbakanlığında kurulan Refah-Yol Hükümeti Tarım Bakanı Musa Demirci’nin Basın Müşavirliği ile devletin incelikleri tanışma fırsatı buldum. Bir yıl geçmemişti ki, 28 Şubat’ın yıkıcı etkisini görmeye ve malum ‘bin yıl sürecek’ dedikleri sıcak günler başlamıştı. Balgat Hamidiye Camii’nde Cuma namazı çıkışı Akif Gülle ile karşılaşıp, Necati Sungur ile Ahmet Karademir’le birlikte Necmettin Erbakan’ın odasında yaptığımız kısa görüşmede tevdi edilen görevin yükünü hissetmiştik. ‘Basın Koordinasyon Merkezi’ adını verdiğimiz mekânda Erbakan Hoca’nın medya ile olan ilişkileri düzenlemeye yardımcı olunacak, günlük basın takibi ile değerlendirme yapılacak, siyasi aktör olarak Erbakan’ı sempatik ikmal çalışmaları ile gündemde tutacağımız bir çalışma ofisi oluşturmuştuk.

Refah Partisi’nin kapatılması öncesi Fazilet Partisi’nin kuruluşunda medya ile ilişkilerinin pozitif yönde gelişimine katkı, Genel Başkan Recai Kutan’ın parti grubunda yapacağı konuşma metinleri başta olmak üzere gündeme dair yapacağı açıklama ve haber değerlendirmelerini bilgi notu haline dönüştürüp ilgili birimlerin istifadesine sunuyorduk.  Bu arada Balgat’la (Erbakan) partinin temasının sağlıklı yürümesine özen gösteriyorduk. Ekibin başında koordinatör görevini üstlenen Akif Gülle’nin milletvekili seçilmesi, meclisteki işlerinde yardımcı olabilmem için danışmanlık görevini bana vermişti. Parlamentoda çalışmalarımız uyum içerisinde devam ederken partideki gelenekçi- yenilikçi ayrışmasında tavrını yenilikçi kanattan yana sergileyen Gülle’nin Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı olmasıyla Ak Parti Grup Danışmanı görevine başladım.

Beraber ıslandık yağan yağmurda

Bu dönem Ak Parti’nin mitinglerinde seçim otobüsleri organizasyonu ve mitinglerde sunuculuk yapmamdan dolayı Recep Tayyip Erdoğan’la yakın çalışma günlerimdir.

Miting, parti binası açılışı, akşam toplantıları, ziyaretler derken ülkenin dört bir tarafında Sayın Erdoğan’la kuruluş öncesinde Afyonkarahisar’da başlayan yol arkadaşlığımıza ‘merhaba’ diyerek perçin atmıştık.

Ak Parti iktidarıyla birlikte Tarım Bakanlığı tecrübemizden olsa gerek çiçeği burnunda bakan Sami Güçlü’nün Özel Kalem Müdürü görevi, ardından Eğitim Daire Başkanı unvanı ile atanmıştım. Eğitimci olmamız hasebiyle mesleki gelişmeleri yakından takip ederek teknik konular dışında eğitimde neler yapabileceğimi sorguladım. 23 aylık görevimde ülkemizin 24 merkezinde eğitim programı tertip ettiğimden olacak diğer birim başkanları ‘Mega Başkan’ lakabını takmışlardı, onlara gülüp geçiyordum. Genel Müdür Yardımcısı kararnamemiz Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in ‘gerek görülmemiştir’ notuyla iade edilince TBMM Başkanı Bülent Arınç’la yaptığım görüşme sonrası 17.12. 2004 tarihinde ‘Müdür Yardımcısı’ görevine başladım. Köksal Toptan TBMM Başkanı olduğunda TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil’in talebiyle TBMM Kültür, Sanat ve Yayın Kurulu Koordinatörü görevine getirilince düzenlenen her toplantıda fiilen görev yapmanın avantajını değerlendirme imkânı buldum.  Başkan Mehmet Ali Şahin dönemi ardından  TBMM’de teşkilat yasası değişikliği yapan Cemil Çiçek döneminde şahsa bağlı kadro ile ‘bankamatik’ memurluğumuza zorunlu başlamış olduk.  

Türk Parlamenterler Birliği

Aktif çalışırken bir gecede ‘boş müşavir’ durumuna düşürülen çok arkadaşımızın erken emekliliği kabullenmesinin vebalini kim verecek bilemiyorum. Kendilerine yapılan baskılar neticesinde zorunlu emekli edilen arkadaşlar dışında bize oturacak sandalye bile verilmemişti.  19. Dönem İstanbul milletvekili Kadir Ramazan Coşkun ile görüşmem Türk Parlamenterler Birliği dergisinin başına getirilmem ve yapılacak sosyal etkinliklerde koordinasyonu sağlamam gibi görevlerle birlikte ‘Besmele’ ile başladığımız işimize devam ettik.

Soyadı gibi karaktere sahip olan TBMM Başkanı İsmail Kahraman Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanı olarak atamamı yaptı. İsmail ağabeyimizle yakın çalışırken hain darbe teşebbüsü 15 Temmuz hain darbe teşebbüsü sonrası TBMM Genel Sekreter Yardımcısı görevini de deruhte ettik. Sıkıntılı ve yorucu süreç sonrasında TBMM Başkan Müşaviri kadrosuna atandığımda ‘Allah’tan sağlık, bereket ve mutluluk’ dileğimi tekrarladım.

Zamanın kayıp gittiğini, ömrümün ilerlediğini, hayatın acı ve tatlı güzelliğiyle hemhal olup, değerlerimize inanmanın kazandırdıklarını yol azığı yapmanın hoşluğunu yaşarken takvim yaprağı 13 Ekim 2020’yi gösterdiğinde sorunlu değil zorunlu vedamız üzerinden bir yıl geçmiş oldu.  

PAYLAŞ?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.