Ankara Kalesi’ne Gidilmez, Çıkılır

1 Şubat 2023 Çarşamba günü aldığımız davet üzere Kent Konseyi Kale Meclis Başkanı Şevket Bülent Yahnici’nin yöneticiliğini yaptığı ‘Ankara Kalesi Paneli’ için Kaleye çıktım. Otopark sorununu bildiğimden aracımı Çıkrıkçılar Sokağı girişindeki kapalı park yerine çektikten sonra Arslanhane Camii’nde öğle namazımızı cemaatle eda ettim.

Emin Antik Sanat Merkezi’nin ev sahipliğindeki panelde Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu, Altındağ Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahman Karabudak, Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş, Prof. Dr. Mehmet Tuncer, Dr. Necati Yalçın ve Savaş Sönmez kültür ve sanata ilişkin görüşlerini ifade ettiler.

Katılımcıların kalabalık olması dikkatimden kaçmadı. Aşina çehrelerle selamlaşırken konuşmacıları da can kulağı ile dinledim. Akademisyenlerin Ankara özelinde Kale ile ilgili çok güzel düşüncelerinin altına imzamı ‘kafamız sallayarak’ anında verdim. Mevsim şartları düşünüldüğünde bu kadar gönüllünün işletmeciliğini kültür ve sanat dünyamızdan yakından bildiğim İbrahim Terzioğlu’nun mekânında olmasına da ayrıca sevindim. Panel saat 13.00 de başladığından girdiğimde yer bulamadım. Bir müddet bekledikten sonra boş sandalyede yorgunluğumuzu atarken konularına hâkim bürokratların Ankara ve Kale ile ilgili yaptıkları veya yapacaklarını dinledikçe umutlandım.  Savaş Sönmez’in geçmişe yönelik anlattıklarıyla da çocukluk günlerime gidiverdim. Özellikle Esen Park’ın yerine inşa edilen devasa binanın yıkılmaya başlaması, Kayabaşı mahallesinin yenileme çalışmalarıyla sosyal açıdan orada oturanlara verilecek olmasına çok sevindim.

Bekir Ödemiş’in tarihi doku ile ilgili Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yaptıklarını kısa başlıklarla anlatırken duyduğu hazzı dinleyenlere de hissettirmesi karşısında ilk defa tanıdığım birisini takdir ettiğimizi söylemesek olmazdı. Panel bitiminde bu görevimizi tüm konuşmacılara yaptık. Modarotör Şevket Bülent Yahnici’ye de ayrıca teşekkür ettim. Ankara Kalesi ve çevresinin sadece yapılaşma eksiklerinin olmadığının altını çizerken Altındağ Belediyesi’nin Hamamönü ve Ulucanlar çevre düzenlemesi sonrası Ankara Kalesi’nin sığınaklarını da turizme açacağını duymuş olduk. Ankara’nın Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu’nun bir bürokrattan daha çok Ankara sevdalısı olduğunu konuşmasındaki heyecandan anladık. Abdurrahman Karabudak ise Altındağ Belediye Başkan Yardımcılığı görevini nasip eden Allah’a şükrederek Ankara’nın kalbinin Altındağ olduğunu ‘Kalbim Altındağ’ sloganının ne anlama geldiğini anlattığında sözü alkışlarla kesildi.

Akademisyenlerimizin görsellerle destek verdikleri konuşmalarında olanlar anlatılırken olması gerekenleri de sıralamaları gayet güzeldi.  Ankara sevdalılarının bir araya geldiği toplantı sonrasında Kale’ye çıkılır, gidilmez diyenlerin sayısında artış olduğu kesin.

Emeği geçenleri takdir, tebrik ederken yapılacak çalışmalarında müktesebatımızla yanlarında olacağımızın bilinmesini isterim.

PAYLAŞ?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.